Mihai Alisie: Libra Merkezileşiyor Ama Bunu Saklıyor

0

Ethereum kurucu ortağı Mihai Alisie, Facebook şirketinin Libra birimini merkezi olmayan bir “kripto para birimi” gibi onaylaması için denetleyicilerin gözünü boyamaya çalıştığını düşünüyor. Alisie bu açıklamaları 11 Temmuz’da Bloomberg’e yaptı.

Bloomberg’le yaptığı bir röportajda Alisie, henüz piyasaya sürülmemiş kripto para birimi olan Facebook Libra hakkında konuştu. Açıklamalara göre Facebook, Libra için düzenleyici onayı almaya çalışıyor. Bunu yaparken de Libra’nın beş yıl boyunca Facebook ya da diğer işletme devleri tarafından merkezi olarak kontrol edilmeyeceğini iddia ediyor.

Alisie, beş yıl boyunca Facebook ve diğer işletme devleri tarafından merkezi olarak kontrol edilmeyeceğini iddia ederek düzenleyici onayını almaya çalıştığını vurguladı. Bunun ise şüpheli olduğunu düşüyor. Alisie, sözlerine şöyle devam etti:

“Facebook, son birkaç yıl içinde blok zincirinin kolayca düzenlenebilecek bir şey olmadığını öğrenen düzenleyicileri yanlış yönlendirmek istiyor. […] Libra, merkezi bir para birimi yaratmaya çalışan bir varlık olarak görülmeli.”

Alisie’nin endişe ettiği ana konulardan biri ise sansür. Bunun ise daha spesifik olarak, güçlü şirketler tarafından belirlenen işlem sansürü şeklinde olabileceğini düşünüyor. Röportajda Alisie, bir Libra kullanıcısı ağ düğümleri çalıştıran büyük şirketlerden birinin (Visa, Mastercard ve PayPal dahil) lehine düşmesi durumunda işlemlerinin engellenmesine veya hatta tersine çevrilmesine ilişkin endişelerini paylaştı. Alisie çok önemli bir konuya değindi:

“Cihazınızdan gönderdiklerinizi kontrol edebilecek konumda olmalılar mı?”

Alisie, Libra’nın muhtemel merkezileşmesinin ve bunun ışığında sansür potansiyelinin birçok cephede dalgalanma etkisi yapabileceğine inanıyor:

“Bunun ekonomikten siyasete, teknolojiden gözetim ve veri gizliliğine kadar pek çok alanda etkileri var. […] Bu [Facebook], insanların davranışlarını küresel ölçekte aktif olarak manipüle ediyor.”

Benzer Libra Eleştirileri

Haber kaynaklarının daha önce bildirdiği gibi, bir başka Ethereum kurucusu olan Joseph Lubin, benzer şekilde Libra açıklamaları yapmıştı. Libra’yı Facebook’un merkezi olmayan bir kripto-para birimi olarak sunduklarını ama merkezileştirilmiş bir para birimine daha çok benzediğini söylemişti. Libra için “merkezi olmayan bir koyun kıyafetinde merkezi bir kurt” benzetmesini yaptı.

Ethereum kurucu ortağı gibi Lubin de bu konuda endişeli. Ona göre, Facebook esas olarak insanlardan, Terazi’yi tamamen merkezi olmayan bir blok zincirine geçirme vaadine güvenmelerini istiyor.

“Belki de en önemlisi, Libra’nın nihayetinde, ilk 28 firmanın elinde kontrolü elinde tutan kısıtlayıcı üye değerlendirme kriterleri yerine herkesin ağı doğrulayabilmesi için daha izinsiz, merkezi olmayan bir sisteme geçmesi gerektiğine inanmamız gerekiyor.”

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.