Milyarder Mark Cuban: Facebook Libra Büyük Bir Hata

0

Dallas Mavericks basketbol takımı sahibi ve milyarder girişimci Mark Cuban, bir stablecoin olarak inşa edilen Facebook Libra birimi için bir açılma yaptı. 12 Temmuz’da CNBC’de yayınlanan röportajda Facebook Libra birimi projesini büyük bir hata olarak tanımladı. Röportajda Cuban, sosyal medya devinin kripto para birimi girişimleri hakkında yorumda bulundu. Şu sözlere yer verdi:

“Orada yaptıklarının büyük bir hayranı değilim. […] Büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. ”

Cuban, Libra biriminin küresel etkisi konusunda ABD’deki etkilerinden daha fazla endişe duyduğunu belirtti. Açıklamada, “küresel olarak ve çok fazla hukuk devleti kuralları işlemeyen veya çok fazla devlet istikrarı olmayan veya parasal istikrarın olmadığı ülkelerde, bunun tehlikeli olabileceğini” belirtti. Açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Bazı Afrika ülkelerinde bir despot başa geçecek. Bu artık para birimlerini kontrol edemedikleri ve asıl sorunların yaşanmaya başladığı yerler için gerçekten üzücü.”

İki yıl önce Cuban, daha önce Bitcoin (BTC) adlı bir balonu çağırdıktan sonra dijital para birimine yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu. O zamanki açıklamasında şu sözlere yer vermişti:

“Sanırım bir balonun içinde. Sadece ne zaman ya da ne kadar düzeldiğini bilmiyorum. Herkes dolar ile balonun ne kadar kolay eşitlenebileceğini söylerken bu başarıldı.”

Haber kaynaklarının bugün erken saatlerde bildirdiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bir bütün olarak kripto para birimleri karşısındaki muhalefetini dile getirerek Bitcoin ve Libra birimlerini özellikle vurguladı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin’i basma gereğini duyduğu gerçeğinin, hem küresel güçlerden bağımsız olduğunu hem de onlar tarafından ezilemediğini anlatıya açık şekilde beslediğini belirtti.

Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası valisi Mark Carney dün, projenin potansiyel dezavantajları ne olursa olsun, Facebook Libra ile çözmeye çalıştığı sorunları kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.