Mısır Kripto Para Kısıtlamalarını Gevşetmeye Başladı

0

Mısır kripto para birimindeki kısıtlamalarını gevşetiyor gibi görünüyor. Orta Doğu Haber Ajansı’na konuşan bir kaynak, kripto para birimlerinin ruhsatsız oluşturulmasını, alım satımını veya tanıtımını yasaklamak için önerilen bir tasarıyı açıkladı. Daha önce Mısır, İslam hukuku kapsamında kripto para birimini yasaklamıştı.

Şu anki Mısır Yüksek Müftüsü Shawki Allam, 2018’in başında çıkan yasağı savunurken bu teknolojinin vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve diğer hileli faaliyetlerle yasal sistemi baltalayabileceğini belirtti. Yüksek Müftü ayrıca kripto paraların oynaklığa ve bu alandaki dolandırıcılığa da işaret etti.

Ancak, pazar büyüdükçe ve komşu ülkeler teknolojiyi keşfetmeye başladıkça, hükümet duruşunu yumuşatmak için adımlar attı. Mısır Dayanışmasına göre tasarı, Mısır Merkez Bankası’nın (CBE) yönetim kuruluna kripto paraları düzenleme hakkı verecek. Kripto paralarla iş yapmak için ise potansiyel olarak masraflı olabilecek birden fazla lisans alınması gerekecek.

Haberde yer verilen yeni yasaya göre banka işlemlerinin elektronik olarak doğrulanması, elektronik ödeme emirleri ve havale emirlerinin yanı sıra çeklerin elektronik olarak düzenlenmesi ve Mısır Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından sağlanan elektronik çek ve elektronik indirim emirlerinin düzenlenmesi ve dağıtılması için yasal otorite sağlanıyor. Ek olarak belirtilen tüm eylemleri düzenleyen kural ve prosedürleri yayınlanıyor.

Mısır bu hamleden önce yıllarca kripto para birimlerinin yasallaştırmasını tartıştı. Taslak çalışma henüz halka açık okumalar için uygun değil. Fakat taslağın geliştirilmesi için çalışmalar sürüyor ve yakın zamanda güne gelmesi bekleniyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.