O Ülkeler Arşivlerini Blockchain’e Taşıyor

0

Ulusal Arşivleri blockchain teknolojisine aktarma üzerine geliştirilen proje görsel ve işitsel içeriklerde başarılı denemeler kaydetti. Ulusal arşivler için tasarlanan Blockchain projesi, görsel-işitsel içerik açısından başarılı bir deneme yapıldığını bildirdi. Dünya çapındaki ulusal arşivlerin, dijital hükümet kayıtlarının bütünlüğünü ve erişilebilirliğini korumak için geliştirilen bir blockchain projesi gündemde. Yakında Birleşik Krallık, Estonya ve Norveç’te yapılan başarılı bir açılış denemesinin sonuçları sunulacak. Haber 29 Mayıs’ta yayınlanan resmi bir basın bülteninde açıklandı.

ARCHANGEL adlı proje İngiltere Ulusal Arşivleri, Surrey Üniversitesi ve İngiltere Açık Veri Enstitüsü’nü kapsıyor. Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi’nin (EPSRC) fon sağlamasıyla finanse ediliyor. İngiltere, Estonya ve Norveç’teki açılış denemesi, dijital video arşivlerinin uzun vadeli geleceğini ele almak için blockchain ve diğer teknolojilerden yararlanmaya odaklandı.

Haziran ayının ortalarında Los Angeles’ta düzenlenen CVPR 2019 konferansında sunulacak akademik bir bildiride, Surrey Üniversitesi Vizyon Merkezi, Konuşma ve Sinyal İşleme Merkezi’nden (CVSSP) araştırmacılar, görsel-işitsel içeriği arşivlemek için müdahaleye duyarlı ve geleceğe uygun erişilebilir bir mimari geliştirme konusundaki başarılarını belirlediler. Sistem daha sonra çoklu bağımsız arşivlere dağıtılan bir blok zinciri kullanılarak güvence altına alınmıştır.

Surrey Üniversitesi profesörü ve ARCHANGEL baş araştırmacısı John Collomosse basın açıklamasında kritik konulara değindi. Dünya çapındaki arşivlerde biriken çok sayıdaki dijital içerik göz önüne alındığında kurumların, arşiv malzemelerinin doğruluğunu ve bütünlüğünü halka açık bir şekilde kamuoyuna kanıtlayabilmesinin giderek daha kritik hale geldiğini söyledi. Ve sözlerine ekledi:

Blockchain ve yapay zeka teknolojilerini bir araya getirerek, arşiv verilerinin dijital çağdaki bütünlüğünü korumanın mümkün olduğunu göstermiştik. Bu esas olarak, dijital bir parmak izi sağlıyor ve arşivlerin gerçekliğini doğrulamayı mümkün kılıyor.

Basın açıklamasında, ARCHANGEL’in, 4.4 milyon dolarlık projeleri içeren Surrey blok zincirinin bir parçasını oluşturduğu belirtildi. Bu projeler İngiltere Araştırma ve Yenilikçilik Kurumu ve AB tarafından finanse ediliyor.

CVSSP’nin direktörü Profesör Adrian Hilton, iddialı projesinin “kişisel ve ulusal veri arşivlerini güvence altına almak için dağıtılmış muhasebe teknolojisinin uygulanmasında İngiltere’nin uluslararası alanda liderlik etme şansını” temsil ettiğini belirtti. Basın bülteni ayrıca, şu ana kadar ARCHANGEL projesinin denendiği iki yer olarak ABD ve Avustralya’nın ulusal hükümet arşivlerini de içeriyor.

Geçen yılki açıklamalarında ARCHANGEL katılımcıları öncelikli hedeflerini “hiçbir bir kurumun tarihi yeniden yazma girişiminde bulunmayacağına söz vermesi” olarak belirttiler.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.