Paul Brody: Çoğu Ethereum Uygulaması Üretken Kullanılmıyor

0

Ernst & Young’ın (EY) inovasyon başkanına göre, Ethereum ağındaki merkezi olmayan uygulamaların (DApps) % 83’ü verimli kullanılmıyor. Big Four denetim şirketi Ernst & Young’da blockchain Küresel İnovasyon Lideri olan Paul Brody, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ev sahipliği yaptığı bir Fintech Forumu sırasında konuştu. 31 Mayıs’taki konuşmasında blockchain ve dijital varlık endüstrilerindeki gelişmelerden bahsetti.

Etkinlik, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ekim 2018’de başlattığı Yenilik ve Finansal Teknoloji Stratejik Merkezi (Finhub) tarafından düzenlendi. Amacı ise komisyonun dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) ve dijital varlıklar dâhil olmak üzere fintech alanına dahil edilmesini kolaylaştırmak olarak açıklandı.

Forumun ilk panelinde “Sermaye Oluşumuyla İlgili Hususlar” başlığı altında konuşan Paul Brody, blockchain teknolojisinin uygulanmasına ilişkin önemli bir konuyu ana hatlarıyla açıkladı. Brody, blockchain teknolojisini başarılı kılmak için küresel kripto dağıtıcılarının dijital ortamda sadece “para peşinde koşmanın” aksine, çözüm üretmek için ve bu teknolojinin nasıl uygulanacağını anlamak için “ilk prensiplere geri dönmesi” gerektiğini söyledi.

Bu nedenle Brody, sermaye piyasalarının amacının yatırımcılardan para almak ve onu verimli bir şekilde kullanmak olduğuna dikkat çekti. Brody, kripto alanının bu bağlamda “çok iyi olmadığını” ima ederek, Ethereum blok zincirindeki merkezi olmayan uygulamaların çoğunun “belki de en verimli şekilde kullanılmadıklarını” söyleyerek bu alandaki şüphelerini dile getirdi.

Brody açıklamasındaki verileri blockchain analiz firması DApp.com’un Q1 2019 raporundan alıntılayarak gösterdi. Uzman, Ethereum tabanlı DApp’lerin % 14’ünün kripto borsalarında kullanıldığını, çoğunun da kumar ve oyun oynamak için kullanıldığını söyledi. Verilere göre DApp’lerin % 44’ü kumar oynamak, % 13’ü ise oyun oynamak için kullanılıyor.

Brody, teknoloji uygulamalarının bunun yerine dağıtılmış hesaplama, kısmi gayrimenkul, yeni iş modelleri ve kısmi altyapı gibi daha üretken uygulamalara odaklanması gerektiğini savundu. Uzmana göre, böyle bir strateji “olumlu olan muazzam kalıcı bir mirasa” katkıda bulunacak.

2018 yılının sonlarında Brody, ilk madeni para piyasası endüstrisini 1990’ların sonundaki internet girişimleriyle karşılaştırarak alanın “düşündüğümüzden daha kötü” olduğunu iddia etti. Bugünün erken saatlerinde Ernst & Young, Nightfall adlı Ethereum özel işlem çözümünün kodunu açtı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.