Ripple CEO’suna Göre Bitcoin ve XRP Rakip Değil

0

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, 20 Haziran tarihinde yapılan Fortune röportajında bu konuya değindi. Bitcoin (BTC) ve pazar payının üçüncü büyük kriptosu olan XRP biriminin rakip olmadığını belirtti.

Röportajda Garlinghouse, iki ana kripto para biriminin temel farkını belirterek, Bitcoin’in bir değer deposu ya da “dijital altın” olduğunu iddia etti. XRP biriminin ise gerçek itibari paralar arası transferler için etkili bir çözüm sağlayan “köprü para birimi” olduğunu söyledi.

Bu nedenle Garlinghouse, işlem maliyetleri açısından Bitcoin ve XRP arasındaki farkı gösterdi; Ripple’in bir sentinin küçük bir kısmı ile bir işlem yapabildiğini iddia etti. Ve buna karşılık bir Bitcoin işleminin ortalama olarak 2.30 dolar olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, böyle bir fark “Bitcoin’in başarısız olacağı anlamına gelmez” dedi. Ripple CEO’su, bunları birbirinin rakibi olarak görmediğini belirtti. Garlinghouse, “hepsine hükmedecek” tek bir kripto para biriminin olmayacağına olan güvenini dile getirdi, bu nedenle de her kripto para biriminin belirli bir kullanım durumunu kanıtlaması gerektiğini ima etti. Garlinghouse ayrıca:

“Ben uzun zamandır Bitcoin sahibiyim. Ben Bitcoin’in insanların elinde olan bir değer deposu olduğunu düşünüyorum.”

Röportajda, Ripple CEO’su, kripto pazarlarındaki mevcut çevreye karşı tutumunu belirterek, “blok zinciri ve kripto pazarında çok fazla saçmalık olduğunu” belirtti. Ve sektörün bir işareti gürültüden, saçmalıktan ayırmanın zor olduğunu belirtti.

Garlinghouse, 2020 yılının ilk yarısında piyasaya sürülmesi beklenen Facebook’un yakın zamanda resmi olarak açıkladığı kripto para birimi Libra üzerine konuştu. Spesifik olarak, Ripple yöneticisi CNBC “Facebook Cryptocurrency” adlı yeni bir makalenin başlığını verdi. Facebook’un şu ana kadar herhangi bir kripto para birimi başlatmadığını, ancak bir yıl sonra yapmak istediklerini açıkladığını savundu. Daha önce Garlinghouse, Amerikan bankacılık devi JPMorgan Chase’in kripto para birimi projesinin hedefi ıskalayacağını söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde, Ripple sınır ötesi ödemeleri ve dijital para birimlerindeki döviz anlaşmalarını geliştirmek için büyük para işlem hizmeti MoneyGram ile ortaklık kurdu. İşbirliğinin bir parçası olarak, MoneyGram’ın Ripple’den eşitlik karşılığında 50 milyon dolara kadar para kazanmasına izin verildi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.