Rusya Kripto Para Düzenlemesini Erteledi

0

Rusya kripto para düzenlemesinin kabulünü geciktirdi. Bu durum
FATF’nin Bitcoin’i yasaklama emri nedeniyle gerçekleşti. Haber 21 Mayıs tarihinde Rus Haber Ajansı (TACC) tarafından yayınlandı. Habere göre, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) bir zorunluluğu nedeniyle Rusya, kripto mevzuatının kabul edilmesini ertelediğini belirtildi.

Habere göre, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yakın zamanda Rus milletvekillerine, ülkenin kripto para birimleri ve Bitcoin (BTC) gibi ana endüstri terimlerini yasaklamalarını gerektiren bir uyarıda bulundu. Kurum kripto varlıklarının düzenlenmesi konusundaki federal tasarı terminolojisini genişletmelerini emretti.

Rusya devletinin ana kripto para tasarısı “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” (DFA) Mayıs 2018’de Rusya parlamentosu tarafından kabul edildi. Ancak kripto madenciliği, kripto para birimleri ve belirteçleri gibi önemli anahtar kavramların bulunmadığı raporlar, sonrasında ilk okuma aşamasına geri gönderildi.

Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoli Aksakov, Rus makamlarının FAFT’nin son kararı nedeniyle belgenin ikinci okumasını geciktirmek zorunda kaldıklarını açıkladı. Milletvekillerinin, Rusya Merkez Bankası’nın “mutlak pozisyonu” uyarınca tasarıdaki bazı terminolojiden kaçınmaya çalıştıklarını ekledi.

Aksakov, Rusya’nın dijital finansal varlıklar üzerine tasarısının (DFA) gerekli terminolojiyi içereceğini veya ayrı bir taslak yasada açıklanacağını belirtti. Şubat ayında, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, devletin dijital varlıklar yönetmeliğini kabul etmesi için başka bir sonra tarih yayınladı. Putin 2018 yılında da benzer bir emir vermişti.

Buna karşılık, Rusya başbakanı ve eski cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev geçtiğimiz günlerde kripto düzenlemelerinin “popülerliğini kaybettiği” için kripto düzenlemesinin Rus hükümeti için bir öncelik olmadığını savundu.

Daha önce Cambridge Alternatif Finans Merkezi, kripto varlıkları için standart küresel terminolojinin olmamasının, sektördeki açık düzenleyici politikaların benimsenmesinde büyük bir engel olduğunu belirtmişti. Bu durumu belirten bir de rapor yayınlamıştı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.