Rusya Kripto Para Yasağı Getirebilir

0

Rusya’nın mal ve hizmetlerin ücretini ödemede kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin bir yasak hazırladığı iddia ediliyor. 29 Kasım’da Izvestia’dan gelen bir haberde ülkenin merkez bankası, Maliye Bakanlığı’ndaki yasağı desteklemek için devam eden tartışmalara aşina olduğu iddia edilen birkaç kaynak belirtiliyor. Yasağın tartışmalı olduğu ve henüz resmi olarak onaylanmayan yasal önlemlerin gündemde olduğu söyleniyor.
Vladislav Antonov Izvestia’ya konuştu ve bugünkü durumu değerlendirdi. Şu anda, kripto para birimleri e-ticaret için kullanılabilir ve programcılar, tasarımcılar ve metin yazarları dahil olmak üzere pek çok Rus serbest çalışan, maaşlarını Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) olarak almayı kabul ediyor.
Alpari Bilgi ve Analitik Merkezinde analist olan Antonov, resmi olarak izin verilmemesine rağmen, kripto para birimlerinin çoğu zaman bir mal ve hizmet satın almak için kullanıldığını belirtti. Bunların arasında biletler, bilgisayarlar ve ev aletleri, bir daire kiralamak veya bir otel rezervasyonu da yer alıyor.
Izvestia’nın kaynakları doğruysa, Rus düzenleyiciler kripto para birimlerinin ödeme olarak kullanılmasını önlemek ve suçla ilgili endişelerini öne sürmek için bir yasağın gerekli olduğunu düşünüyor.
Rapor, yakın zamanda kripto-ekonomi konulu bir konferansta teyit ettiği bildirilen Maliye Bakanlığı’nın bankacılık düzenleme bölümünün başkan yardımcısı olan Alexey Yakovlev’in yorumlarına atıfta bulundu:
“Kripto para birimlerini ödeme yapmak için bir araç olarak görmüyoruz.”
Merkez bankası basın departmanı resmi bir yasa tasarısının resmen onaylandığını resmi olarak onaylamamış, ancak özel şifreleme işlemlerinin itibari para birimiyle eşitlenemeyeceğini ve alımlar için ödeme yapmanın meşru bir yolu olarak kabul edilemeyeceğini vurgulamıştı:
“Kripto para birimlerini mevzuat düzeyinde bir ödeme aracı olarak yasaklama kararı verilirse, bu durumu desteklemenin uygun olduğunu düşünüyoruz.”

Muhtemel Kanun “Gri Piyasayı” Teşvik Edecek

Raporda, Rus kripto topluluğunun kendisini potansiyel bir kısıtlama sıkıntısı içinde bulduğunu ve söylentilere göre cezaların 5-8 yıl tutabileceği iddiasının olduğunu söylüyor. Bazı endüstri temsilcileri, uygulamanın zorlukları nedeniyle, yasağın halkı yasalara boğmaktan çok, caydırmak amacıyla bir dizi “göstermelik cezayla” sınırlı olacağına inanıyor.
Rusya-OECD RANEPA Merkezi’nin başkanı Antonina Levashenko, tasarının denetçilerin gözetimi dışında gri bir pazarın gelişimini destekleyebileceği konusunda uyardı. Haber kaynaklarının yakın zamanda bildirdiği gibi, Rusya’nın da 2021 yılına kadar yasaya girecek olan ve hükümetin dijital varlıklara el koymasına izin veren yasal statü belirlemeye çalıştığı düşünülüyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.