Singapur Merkez Bankası: Facebook Libra İle İlgili Endişeler Önemsiz Değil

0

Bloomberg’de 27 Haziran’da yaptığı açıklamada, Singapur Merkez Bankası, yaklaşmakta olan Facebook Libra kripto para birimi hakkında tartışmalara değindi.

Singapur Merkez Bankası’nın genel müdürü Ravi Menon’un, ödemelerin daha ucuz hale getirilmesi veya bankacılığın desteklenmesi gibi, Libra biriminin potansiyel faydalarının kabul edildiği bildirildi. Ancak regülatörün teknoloji devi sisteminin nasıl çalışacağını tam olarak anlaması gerektiğini söyledi.

Menon, diğer elektronik ödeme mekanizmalarına üstün bir alternatif sunup sunmayacağının belli olmadığı konusunda uyardı. Bunun yanı sıra Menon, Singapur’un düzenleyici bir karar vermeden önce güvenlik ve mahremiyet konularında güvenceler isteyeceğini belirtti. Bir basın toplantısında konuşan yetkili şunları ekledi:

“En önemli zorluk sistemin doğasını bulmak. Daha çok nasıl bir şey ve hangi kategoriye koyabileceğimizi bulmalıyız. Bu noktada henüz emin değiliz. ”

Menon ayrıca, dünya çapındaki diğer merkez bankası kuruluşlarının Libra hakkındaki endişelerinin önemsiz olmadığı konusunda uyardı. Facebook, uzun zamandır beklenen kirpto para birimi ile ilgili konuları açıklamasından bu yana düzenleyicilerden önemli ölçüde baskı aldı.

Bu hafta başlarında, Fransa Merkez yöneticisi Villeroy de Galhau, Libra’nın ülkedeki bankacılık düzenlemelerine uyması gerektiği konusunda uyardı ve faaliyet göstermek için bir lisansa ihtiyaç duyabilecekleri konusunda uyardı.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Meclis Mali Hizmetler Komitesinin 17 Temmuz’da Libra hakkında bir duruşma yapacağı doğrulandı. Bu arada, Alman Federal Mali Denetleme Kurumu başkanı, dünyadaki hükümetleri ve merkez bankalarını uluslararası bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.