Son Durum: Bitcoin, Ethereum, EOS

0

Bitcoin (BTC) fiyatı, 11 Temmuz’da %10’dan fazla değer kaybetti. Bunun ABD’de üst düzey bir milletvekilinin Facebook Libra eleştirisine tepki olarak görünmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Coin360’tan gelen veriler, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Facebook’un projeyi geliştirmeye devam etmemesi gerektiğini söylemesinden saatler sonra, Perşembe günü kripto para birimlerinin çoğu olumsuz değişimi keskin bir şekilde gördü.

Öncelikle bir sınır ötesi ödeme yöntemi olarak hareket etmeyi amaçlayan Libra, geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’i şımarttığını iddia etti. Ve yorumcuların halka açık profilinin, Bitcoin’in tanıtımı ve alımını artırdığını iddia etti.

Powell’ın, Mali Hizmetler Komitesi Senatosu’nun temsilcilerinden benzer söylemler içeren talepleri, bu teoriye ağırlık vermedi.  Kongre komitesi önünde yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Libra mahremiyet, para aklama, tüketicinin korunması, finansal istikrar konularında ciddi endişelere yol açtı… Bunlar tamamen ve halka açık şekilde ele alınması gereken endişeler.”

Gün içinde Bitcoin (BTC) fiyatı, dolar karşısında %10.4 düşüş yaşadı ve 11.530 dolar seviyesine geriledi. Önceki günlerde BTC 13.160 dolara yükselmişti. Bu düşüş Bitcoin’in fiyat aralığını halen 9700 ile 13800 dolar koridoru arasında tutuyor. Ve kripto pazarları arasındaki uçuculuk belirtileri hala devam ediyor.

Bu sırada diğer altcoinler Bitcoin fiyatının düşmesiyle birlikte gözle görülür derecede kötü bir performans sergiledi. İlk yirmi kripto para arasındaki birçok birim % 15 veya daha fazla oranda azaldı.

En büyük altcoin olan Ethereum (ETH), Bitcoin’e benzer bir miktarda değer kaybetti ve 272 dolara vurdu. Bu nedenle bir kez daha 300 dolar seviyesini koruyamadı ve destek kaybetti. En kötü performans gösterenler arasında % 17,2 oranında değer kaybeden Bitcoin SV (BSV) ve % 20,2 oranında azalan EOS (EOS) vardı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.