Stablecoin Nedir? Nasıl Çalışır?

0

Stablecoin, değerlerini genellikle başka bir varlığa göre sabitleyen yeni bir kripto para birimi türüdür. Bu kripto paralar dolar, itibari paralar, diğer kripto para birimleri, değerli metaller(altın gibi) veya üçünün bir kombinasyonu gibi fiili-gerçek para birimleri ile sınırlandırılabilir. Burada itibari paradan söz etmek gerekirse; günümüzde gündelik hayatta kullandığımız gerçek banknotların çoğu itibari paradır. Yani değerli metallere ya da başka somut bir varlığa bağlı değildir. Şu anda tüm dünya pazarındaki en popüler seçenek itibari paralar gibi görünüyor.

Stablecoin, kripto para birimi fiyatlarında/değerlerinde görülen doğal oynaklığı gidermek için tasarlanmıştır. Genellikle başka bir varlıkla teminat altına alınırlar. Yani piyasada dolaşımdaki toplam stabilcoin sayısı rezerv olarak tutulan varlıklar tarafından desteklenir. Basitçe söylemek gerekirse, dolaşımda 500.000 ABD doları tutarında stablecoin varsa bir bankada en az 500.000 ABD doları olmalı.

Bitcoin gibi kripto birimler ani düşüşler ve ani kazanımlardan mustariptir. Bu da piyasalarını riskli hale getirir. Stablecoin savunucuları bunun dönüşüm oranları hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğuna inanıyor. Ayrıca kripto para birimleri mal ve hizmet satın almak için daha pratik bir yol haline geliyor.

En iyi bilinen stabilcoinlerin örnekleri arasında Tether (USDT), TrueUSD (TUSD), Gemini Dollar (GUSD) bulunur. Bu tür kripto paralara olan talep artıyor. Aralık ayında, dört büyük stabilcocoin sadece üç ay içerisinde blockchain içi işlemlerde 5 milyar dolar kazandı. Kasım ayında ise 2 ay öncesine kıyasla %1,032’lik bir artış yaşadı.

Peki Stablecoin Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, stabilcoin zaman içinde tutarlı bir fiyat veya değere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu amacı daha da açacak olursak; itibari para birimlerindekine benzer bir istikrar sunmak ve kripto para birimlerinin sağladığı merkezi olmama durumundan doğan faydalar arasında bir denge kurarak mutlu bir ortam oluşturmak temel amaçtır.

Stabilcoin olmadan, kriptoyu teminat olarak kullanırken kredi almak riskli olabilir, çünkü borçlanmanızı güvence altına almak için kullanılan varlıklar kısa sürede değersiz hale getirilebilir. Aynı şekilde, fiyatların beklenmedik şekilde düşmesi halinde, kripto üzerinden maaş almanın nasıl olacağını hayal edin. Bu oldukça dengesiz sonuçlar doğurur. Tutarlı bir fiyatlandırmayı kripto dünyasına taşımak için 3 yol bulunur:

  • İlk yolda stablelcoin, itibari para ile teminat altına alınır. Yayınlanan her bir stabilcoin için, 1 dolar banka gibi merkezi bir vesayet tarafından güvenli bir şekilde tutulur. Bu, teoride, büyük bir masraf olmadan zahmetsizce ikisi arasında değiş tokuş yapabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Diğer durumlarda ise emtialar kriptoyu teminat altına almanın bir yolu olarak lanse edildi. Venezuela hükümeti, Petro’yu başlatma planlarını açıkladı ki bu değeri bir petrol variline bağlanacak bir madeni para anlamına geliyordu. Ne yazık ki, Petro’nun lansmanı çok gecikti ve karma bir başarı ile karşı karşıya kaldı.
  • İkinci yol olarak kripto varlıklar ile teminat altına alınmış stabilcoinler söz konusudur. Fakat bundan söz edildiğinde genellikle akla fiyat dalgalanmalarının nasıl durdurulacağı sorusu gelir. Bir dereceye kadar bu doğrudur. Ancak bazı hizmet sağlayıcılar bu konuyu “aşırı-teminatlaştırma” ile çözmeye çalışıyorlar. Yani 2 dolarlık bir kripto için 1 dolarlık stablecoin saklanır. Bu, herhangi bir dalgalanmanın etkisini emen kripto rezervleri sağlar. Ve merkeziyetçi olmayan yapıyı canlı tutmaya yardımcı olabilir. Ancak bunun bir dezavantajı vardır; onları dipten çıkarmak için büyük miktarlarda sermaye gerekebilir.
  • Son olarak, tamamen rezerv bulundurma fikrini ortadan kaldıran teminat altına alınmamış stabilcoinler söz konusudur. Bu tür akıllı sözleşmelerin bankaya benzemeyen bir rol üstlendiğini görüyoruz. Yönlendiriciler arz ve talebe göre hareket ediyorlar. Fiyatlar çok düşükken dolaşımda bulunan kripto paraları satın alıyorlar ve fiyatlar çok yükseldiğinde yenilerini piyasaya sürüyorlar. Burada nihai hedef, fiyatları dolar gibi sabitlenmiş bir varlığa göre sabitlemektir.

Ne tür bir yöntem kullanılırsa kullanılsın, istikrarın kesin bir özellikten çok bir amaç olduğunu belirtmek gerekir.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.