Tayland SEC, Kripto Projeleri için ICO Portalını Onayladı

0

Thai SEC, yerel haber kuruluşu Bangkok Post’a göre 12 Mart Salı günü ilk ilk kripto para borsası (ICO) portalını resmen onayladı. Bu ICO portalının arkasındaki operatörün yabancı bir varlık olduğu bildirildi. Portal birçok ICO projesini izleyecektir.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yönetim kurulu, ilk madeni para borsasının taranmasını, uygun bir şekilde özen gösterilmesini, akıllı sözleşme kaynak kodlarını onaylamasını ve aynı zamanda Müşterini Tanı sürecini yürütmesini sağlayan ilk portalı resmen onayladı. Ayrıca, ICO’ların seçilmesi işi için yaklaşık 7-8 potansiyel portal ile röportaj yaptılar.

Finansal teknolojinin direktörü görev alan Taylandlı SEC Archari Suppiroj’un açıklaması:

“Tayland’ın ilk onaylı ilk kripto para borsası, Ticaret Bakanlığı gibi ilgili devlet kurumları tarafından resmi izin için  belgeler tamamlanıyor. İlk ICO anlaşması, yakın gelecekte dijital para birimi kraliyet kararnamesi altında halka arz için erişilebilir olacak. ”

Düzenleme Sürecinde Denge

Suppiroj, ICO pazarının proje temelli ve manevi fikirlerden şimdi fiziksel varlıkların desteklediği ICO’lara güçlü bir şekilde ilerlemeye başladığına inanıyor. Tayland SEC, önümüzdeki dönemde tüm firmaların menkul kıymetleri ve diğer büyük varlıkları tolere etmelerini sağlayan etkili standartlar yaratacaktır.

İlk başta, Tayland SEC resmi olarak geçen yıl kasım ayında geçerli bir şekilde tekrar faaliyet göstermek için ilk portalı temizlemeyi planladı; bu da büyük olasılıkla Aralık ayında başlayacak olan her bir ICO’yu uygun hale getirme amaçlıydı.

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru Tayland SEC, ICO’lara büyük bir engel teşkil eden kuralları gevşetme planlarını gevşetme planlarını açıkladı; Tayland SEC genel sekreteri Tipsuda Thavaramara da şunu açıkladı:

“Önerilen kılavuz, yasal düzenleme uygulamasında daha fazla denge bulma ve risk yönetimi ve yatırımcı korumasını göz önünde bulundurarak yasal düzenleme bozukluklarını azaltma çabasıdır” dedi.

Şu anda, Japon kripto varlıkları değişimi Bigpoint Japan ve Asya Herb Association Bangkok Şirketi Limited’in ortak girişimi olan Biotherm, Tayland SEC’in ülkede kripto işletmeleri işlettiği resmi web sitesinde listelenen tek onaylı yabancı firmadır.

SEC’den edinilen dört lisansın yanı sıra, Bigpoint Japonya ayrıca geçtiğimiz günlerde ülkede ICO portalı işletmek için lisans aldığını ilan etti. Japon Kripto Borsası temsilcilerinden biri şöyle dedi:

“Biotherm Co. Ltd. dört lisansa sahip oldu ancak Thai SEC firmanın lisans alımından sonraki altı ay içinde 30 Temmuz Salı günü tam olarak incelemeye başlamasından sonra çalışmaya başlayacak.”

Ülkedeki mevcut üç kripto varlık değişim operatörü; Satang Corporation, Bitcoin Company Ltd ve Butkus Online Company Ltd. Aynı zamanda Coins Th. Company Ltd yasal olarak bir kripto varlık komisyoncusu ve satıcısı olarak onaylandı.

Sayısallaştırma ve Token İşlemi

Destek, SEC’in dijital para satışları yoluyla operasyonel sermayeyi artırması gereken yeni girişimler için istikrarlı bir düzenleyici çerçeve sunmaya çalıştığı bir zamanda geliyor. Geçtiğimiz yıl 14 Mayıs’ta, bekçi ve Tayland Maliye Bakanlığı kripto para birimlerinin kullanımına izin vermek amacıyla eski bir menkul kıymet tasarısını revize etti.

Yeni yasaya göre, Thai SEC, lisanslı kripto varlık işletmelerini listeleyen bir “ICO Portalı” nı tamamen kabul edecektir. Yasal olarak devam etmek ve güvenlik belirteci tekliflerini (STO) kullanıma almak için izin alacak tüm girişimleri içerirler.

Regülatör tahsis edilmiş bir STO kural kitabı başlattığında, başlangıçlar prosedürlere uygun olarak bir menkul kıymetler operatör lisansına başvuracak konumda olacaktır.

Archer, “Bu, dijital para biriminin kraliyet kararnamesi ve menkul kıymetlerinin kaldırılmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Önceleri, yalnızca Tayland Menkul Kıymetler Borsası’na ait olan Tayin Menkul Kıymetler Depo (TSD), tüm hisse senetleri ve tahvillerin emanet ettiği hâkim bir menkul kıymet görevi yapmak için meşru bir yetkiye sahipti. Tayland Ulusal Yasama Meclisi’nin (NLA’nın) katkısının ötesinde, Komisyon, ülkedeki birçok emanet merkezini lisanslamak için tam yasal haklar aldı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.