Trump Bitcoin Karşıtı Tweet Attı, Bitcoin Büyüdü

0

Donald Trump, Bitcoin (BTC) hayranı olmadığını ve bu kripto para biriminin endüstri için “büyük” olduğunu söyledi. Trump konuya 12 Temmuz’da attığı tweetlerde değindi. Amerika Birleşik Devletleri başkanının kripto konusundaki caydırıcı olmayan değerlendirmesini yaptıktan sonraki saatlerde, Bitcoin fiyatı sabit kaldı. Bitcoin hakkındaki tweet açıklamasından sonra ise Cuma günü % 1’lik kazanç elde ederek bir büyüme kaydetti.

Savunucuların değerlendirmelerine göre, olumsuz olsun ya da olmasın, bu tweet Bitcoin için psikolojik bir dönüm noktası oldu. Zira Trump daha önce bu konu hakkında halka açık bir şekilde konuşmaktan kaçınmıştı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin’i basma ihtiyacını hissetti. Ve kamuoyunda hem küresel güçlerden bağımsız olduğunu hem de onlar tarafından ezilemediğini gösterdi. Tweetinde şu sözlere yer verdi:

“Başarının kilidi açıldı! Yıllar önce büyüyen kripto para birimi kullanımına cevap vermek isteyen ABD başkanının koltukta oturduğunu hayal ettim. Önce seni görmezden geliyorlar, sonra sana gülüyorlar, sonra savaşıyorlar, sonra da sen kazanıyorsun. Hepinizi 3. adıma getirdik.”

Tweet’e Gelen Tepkiler

Armstrong, Bitcoin destekçileri arasındaki yüksek motivasyonu bu sözlerle örnekledi. Diğerleri de, Google Trends tarafından belgelenen faiz artışına dikkat çekerek ücretsiz reklam için Trump’a teşekkür etti. Ayrıca başkanın sözlerinde yanıldığını düşünenler de hayli fazlaydı.

Kripto para girişimcisi Simon Dixon, “Tebrikler BTC topluluğu. ABD Başkanı, şimdi bir tweet’e layık olduğumuzu düşünüyor. Bitcoin, ABD Doları cinsinden fiyatlandırılmaya başladığından bu yana % 23,440,508 oranında ABD dolarından daha yüksek bir performans sergiledi.” dedi.

Düzenli bir Bitcoin takipçisi olan Max Keizer, Trump’ın 2020’de yeniden seçilme şansını bitirdiğini düşünüyor. eToro kıdemli analisti Mati Greenspan, başkanın sözlerini “yılın en çok yükselen tweet’i için erken bir aday” olarak nitelendirdi.

Tweetlerden bu yana, öngörülenin tersine BTC daha istikrarlı fiyat performansı gösteriyor. Buna rağmen Bitcoin için meydana gelen bir “Trump pump” olasılığı da analistler arasında çekim gücü kazanıyor.  Kriptograf ve Hashcash mucidi Adam Back şu sözlere yer verdi:

“Trump Bitcoin için genel olarak yükselişe geçiyor, çünkü medya taktikleri jeo-politik belirsizliği bastırıyor. Bitcoin’e akan tüm dolarlar için teşekkürler.”

Bu arada, daha az bilinen başka bir kripto para birimi de bu tartışmalardan yararlanma fırsatı buldu. 2016 yılının Mart ayında çıktığından beri bilinmeyen ancak bir altcoin olan TrumpCoin (TRUMP),% 28 oranında yükseldi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.